Srijeda, 24 Juna, 2026

Ministar Šeranić razgovarao sa delegacijom SDC-ja o nastavku saradnje u zdravstvu

Ne propustite

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić sa saradnicima ugostio je danas delegaciju Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) iz Berna i Ambasade Švajcarske u BiH koju je predvodila Erika Placela (Erika Placella), šefica odjela za zdravstvo SDC-a.

Švajcarska delegacija boravi u BiH u okviru misije utvrđivanja činjenica radi definisanja potreba i procjene mogućnosti za nastavak saradnje u oblasti zdravstva i strateški angažman novog projekta koji bi podržala Vlada Švajcarske.

Uz zahvalnost Vladi i Ambasadi Švajcarske u BiH za značajnu bilaterlanu podršku i uvažavanje partnerstva, ministar Alen Šeranić upoznao je sagovornike o reformskim procesima koji su provedeni ili su u toku u zdravstvu Republike Srpske, među kojima je i usvajanja tri nova sistemska zakona koji se sada primjenjuju u sistemu, posebno na nivou primarne zdravstvene zaštite. Takođe, predstavio je mjere Vlade Republike Srpske za finansijsku stabilizaciju zdravstva.

Razgovarano je o dosadašnjoj uspješnoj saradnji na projektima relevantnim za reforske procese u zdravstvu koje podržava Vlada Švajcarske, a tiču se jačanja sestrinske profesije, unapređenja zdravstvene zaštite za stanovništvo, promocije zdravlja i prevencije bolesti, kao i jačanja saradnje između ustanova zdravstvene i socijalne zaštite i lokalnih zajednica.

Sagovornici su se usaglasili da je potrebno zajednički razmotriti modalitete za nastavak saradnje.

Naglašeno je da su svi projekti koje je u proteklom periodu u zdravstvu podržala Vlada Švajcarske (izgradnja modela porodične medicine i unapređenje mentalnog zdravlja) imali pokretačku ulogu, te da su napravljeni značajni iskoraci koji danas imaju održivost u sistemu. U toku je i realizacija još dva vrlo značajna projekta – jačanje sestrinstva i zdrave zajednice u BiH.

Istaknut je i značaj podrške procesima koji u narednom periodu treba da unaprijede pružanje zdravstvenih usluga građanima, sa akcentom na palijativnu njegu, dalje osposobljavanje kadra, unapređenje organizacije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kao i edukaciju samih građana. Predstavnici SDC-ja naglasili su i značaj strukturalnih reformi.

U sklopu misije, švajcarska delegacija nastavlja boravak u Banjaluci sastancima i posjetama institucijama i ustanovama u zdravstvu, a planirana je i tematska radionica koja će se održati sutra u Vitezu.

Tekst je preuzet sa sajta: vladars.rs 

- Advertisement -spot_img

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

spot_img
Posljednje

Macut: Nastaviti uspješnu saradnju u oblasti zdravstva

Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je tokom posjete Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ Republike Srpske u Banjaluci da će uspješna...
spot_img

Slične novosti

spot_img