Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da će Srbija nastaviti da bude pouzdan i snažan oslonac Republici Srpskoj i da sa njenim institucijama razvija partnerske odnose zasnovane na međusobnom poštovanju, odgovornosti i zajedničkoj viziji razvoja.
“Infrastrukturno povezivanje Srbije i Republike Srpske predstavlja jedan od prioriteta, jer svaki novi put, most ili saobraćajna veza doprinose bržem razvoju, snažnijoj privredi i boljem kvalitetu života”, istakao je Macut, koji se danas u Banjaluci sastao sa premijerom Srpske Savom Minićem.
Macut je poručio da politika mora da se mjeri konkretnim rezultatima i naglasio da je cilj zajedničkog djelovanja realizacija projekata koji građanima donose neposrednu korist, saopšteno je iz Vlade Srbije.
On je ukazao i na značaj saradnje u oblasti nauke i visokog obrazovanja, ocijenivši da je ulaganje u znanje najvažnija investicija koju jedno društvo može da napravi, te da postoji prostor za intenzivnije povezivanje univerziteta, naučnih institucija i istraživača kroz zajedničke projekte.
Macut je istakao i važnost jačanja kulturne i prosvjetne saradnje, kroz podršku razmjeni učenika, studenata, umjetnika i naučnih radnika, kao i kroz očuvanje zajedničkog jezika, tradicije i kulturnog naslijeđa.
Iz Vlade Srbije navode da je ovaj sastanak nastavak intenzivne saradnje Srbije i Srpske usmjerene ka jačanju institucionalnih veza i realizaciji zajedničkih projekata od značaja za građane sa obje strane rijeke Drine.
Dvojica premijera razgovarali su o unapređenju saradnje u oblastima zdravstva, obrazovanja, nauke, infrastrukture, privrede i saobraćajnog povezivanja, kao i o nastavku realizacije zajedničkih razvojnih inicijativa.
Sastanku su prisustvovali ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Aleksandra Sofronijević, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija akademik Bela Balint, ministar bez portfelja zadužen za dijasporu Đorđe Milićević, vršilac dužnosti direktora Fonda za nauku Darija Kisić i ambasador Srbije u BiH Ivan Todorov.
Izvor: srna.rs



