Vlada Republike Srpske donijela je danas, na 16. sjednici, u Banjaluci, Uredbu o objedinjenom izvještaju o poslovanju javnih preduzeća.
Osnovni razlog za donošenje ove uredbe jeste potreba da se na jedinstven i precizan način urede sadržaj, način izrade, rokovi i postupak dostavljanja objedinjenog izvještaja o poslovanju javnih preduzeća.
Donošenjem ove uredbe obezbjeđuje se redovno, sistematizovano i uporedivo izvještavanje o poslovanju javnih preduzeća, posebno u pogledu finansijskih i nefinansijskih pokazatelja, vlasničke strukture, načina vršenja vlasničke funkcije, upravljanja, transparentnosti, fiskalnih rizika i drugih pitanja od značaja za praćenje poslovanja javnih preduzeća.
Ova uredba predstavlja jednu od mjera usmjerenih na unapređenje sistema korporativnog upravljanja javnim preduzećima, u skladu sa principima transparentnosti, odgovornosti, profesionalizacije vlasničke funkcije i redovnog agregiranja podataka o portfoliju javnih preduzeća.
Izvor: Saopštenje za javnost Vlade Republike Srpske



